top of page

Templomaink

Krisztus Király Plébániatemplom, a "piros templom"

A piros templom 1927-ben épült neoromán stílusban. Két 35 méteres tornya a város egyik meghatározó jelképe.

A plébániára vonatkozó elsÅ‘ adat 1333-ból való, amikor pápai tizedszedÅ‘k járták a veszprémi egyházmegye plébániáit, és számadásaik szerint a füredi plébániának János nevű papja 23 dénárt fizetett pápai tized gyanánt. A Szent Mihály templom romjait ma is láthatjuk a papsokai városrészben. Hasonlóképpen látható a Bajcsy Zsilinszky utcában a volt Szent Margit templom, amely késÅ‘bb református templomként is működött, majd zsidó zsinagógaként illetve "Fekete Lovag" étteremként. A füredi plébánia a török korban teljesen elpusztult. A katolikusok elmenekültek vagy meghaltak a végvári harcokban, a megmaradtakat pedig beolvasztotta a protestantizmus, olyannyira, hogy 1747-ben mindössze hét katolikus család élt Füreden.

​

A balatonfüredi katolikusok sok-sok próbálkozására, kérésére végül Dr. Rott Nádor veszprémi megyéspüspök 1918-ban Dr. Luttor Ferenc fiatal teológiai tanárt küldte Balatonfüredre, hogy a plébániát megszervezze. A tehetséges fiatal pap a mai önkormányzat helyén lévÅ‘ szükségtemplomban és lakásában kezdte meg áldásos munkáját. A kezdetektÅ‘l látható volt, hogy a szükségtemplom kicsi a fürediek számához képest, s szinte a kezdetektÅ‘l fogva érlelÅ‘dött egy új templom építésének a gondolata. Az építendÅ‘ templom tervezésére a lelkész felkérte Dr. Fábián Gáspár budapesti, országos hírű tervezÅ‘mérnököt, aki a tervezést díjtalanul elvállalta.

A jelenlegi "piros templom" helyén szállást is adó vendéglÅ‘ volt. A templom alapkövét 1926. októberében rakta le Dr. Rott Nándor püspök. A neoromán stílusú templom 40 méter hosszú, 20 méter széles és 10 méter magas. A munkálatok olyan gyorsan haladtak, hogy 1927. márciusában már álltak a falak, ennek az évnek májusában pedig a két 35 méteres toronyra feltették a kereszteket. A templomajtón belül, jobbra Dr. Rott Nándor képét festették meg, s a kép alá ezt a szentírási idézetet írták: "A ház, melyet építeni kívánok, nagy, mert nagy a mi Istenünk" (2 Krón 2, 5). Az ajtón belül, balra pedig megörökítették Dr. Luttor Ferencet is. Az Å‘ festménye alá pedig ez a szentírási szöveg került: "Én pedig házat építettem nevednek, hogy ott lakjék mindörökké" (2 Krón 6,2)

Krisztus Király liturgikus ünnepét XI. Pius pápa 1925. december 2-án rendelte el. Így az új füredi teplomot Krisztus Király tiszteletére szentelték fel. Ezzel a címével országosan is, de világviszonylatban is az elsÅ‘k között van. A fÅ‘oltárt Kerger Ferenc és Krisztus Király kÅ‘bÅ‘l készült szobrát - Kerger Ferenc tervei alapján - Homoray Béla készítette. A mellékoltárok szobrát: Szűzanya és Szent József Krausz (Krasznay) Lajos szobrászművész alkotta.

 

A II. Vatikáni Zsinat szellemében 1985-ben készült el az új liturgikus tér. A faragott diófa táblaképek Bittsánszky Gézáné Kopp Judit művésznÅ‘ alkotásai. A szembemisézÅ‘ oltár az utolsó vacsorát ábrázolja. A felolvasó állványon KeresztelÅ‘ Szent János alakja van megfaragva, a szószéken pedig négy, a tanítással kapcsolatos faragvány látható: 1.) Krisztus mennybemenetele, amikor elküldte apostolait tanítani; 2.) A Pünkösd, amikor a Szentlélek leszállt az apostolokra; 3.) A csodálatos halfogás, és 4.) A hegyi beszéd.

 

Értékes tűzzománc munkák láthatók a plébániatemplomban. Zoltán GyÅ‘zÅ‘ ötvösművész és felesége Kovács Erzsébet tűzzománcos művésznÅ‘ alkotásai: a tabernákulum ajtaja; két gyertyatartó és két tűzzománc tábla a gyóntatószékek elején: egyik a tékozló fiú, a másik az elkóborolt bárányt ábrázolja, amint a jó pásztor keresi és megtalálja.

 

A színes üvegablakokat Palka József készítette. A szenteket ábrázoló színes ablakok sorozata azzal lett teljessé, hogy 2000 - 2001-ben elkészült a kassai vértanúk ablaka, továbbá XIII. János pápa, Mindszenty bíboros, B. Gizella, P. Pió és a Kalkuttai Teréz anya ablak.

000_edited.jpg
A képre kattintva pdf file nyílik meg, melyben megtekintheti a
Fejes Gabriella Lídia által kiadott füzetet az ablakok történetével és képeivel.
KV03ok.JPG
23J02ok.JPG
MJ04ok.JPG
GI04ok.JPG
PI06ok.JPG
TA04ok.JPG

Balatonfüred plébánosai:

Luttor Ferenc (1918-1928),

Babics Endre (1928-1943),

Gubicza Antal (1943-1965),

Börzsey János (1965-1983),

Gyűrű Géza (1984-2013),

Dasek Viktor (2013-2020),

Dr. Fodor János (2020-).

Arácsi Nagyboldogasszony Templom

A templomot valószínűleg egy középkorban épített szentélybÅ‘l alakították ki 1785-ben. Barokk fÅ‘oltára az épületnél is idÅ‘sebb. A templom az arácsi városrész térformáló, impozáns épülete.

Arács korai település lehet, hiszen honfoglaláskori sírokat találtak itt, s Arács neve szerepel egy 1118-as oklevélben. Mint Füred, úgy Arács is volt a tihanyi apátság birtoka, a veszprémi püspökségé, és a veszprémi káptalané. ElsÅ‘ templomáról 1373-ból tudunk, ekkor temetÅ‘ volt körülötte. Valószínűnek látszik, hogy ebbÅ‘l a középkori templomból alakították ki 1785-ben a ma is meglévÅ‘ templomot. Régiségére utal a mostani "altemplom", amely temetkezÅ‘helyként szerepel. E templom építésében nagy szerepe volt gróf Eszterházy Károly egri püspöknek, mint kegyúrnak. Az arácsi templom fÅ‘oltára, a műemlékesek vélekedése szerint, a templomnál legalább ötven évvel idÅ‘sebb. Nem tudni, honnan kerülhetett a szép barokk oltár Arácsra. A fÅ‘oltár képét, sajnos, kicserélték. A mostani festmény Rossos András munkája.

Szépek az oltár szobrai. Az oltár tetején Szent Mihály arkangyal van. Felül: Szent Sebestyén és Szent Vendel. Alul pedig Szent Anna és Szent József szobrai találhatók. 1997-ben CsekÅ‘né Ruff Ilona restaurálta az oltárt és elkészült az új szembemisézÅ‘ oltár is és a felolvasó állvány, amelyek nagyszerűen illeszkednek bele a templom együttesébe. 1995-ben egy használt, majd felújított orgonát vásároltunk Hasznosról, s most hangjával dícséri az Istent.

Kerek Templom

Az 1846-ban elkészült Kerek templomot, amelyet kupolájáról és kör alakjáról nevezett el így a fürdÅ‘t látogatók tömege, a római Pantheon képére formálták. A város egyik emblematikus épülete.
Elkészülte után gyorsan elfoglalta helyét a füredi ábrázolásokon. Nem volt olyan metszet, üvegpohár, vagy más füredi emléktárgy, amelyen a jellegzetes épület ne szerepelt volna. Fruhman Antal tervei alapján készült öt éven át. A klasszicista stílusú, szép térhatású templom fÅ‘oltárának képét az osztrák Kergling Henrietta, a "Krisztus a keresztfán" című képét pedig Vaszary János festette.
A tiszta klasszicista stílusnak megfelelÅ‘en épített kis templom tükrözi kiváló tervezÅ‘jének jó ízlését, tehetségét. Nagyszerű összhangban áll a vele szemben álló Blaha Lujza-házzal, oszlopcsarnokaik révén. Fontos műemléke Fürednek, és az Országos Műemléki FelügyelÅ‘ség jegyzékében is szerepel.

A füredi Savanyóvízhez járó vendégek már a XVIII. század ötvenes éveitÅ‘l kezdve kérték, hogy legyen a fürdÅ‘telepen egy kápolna. (A református vallásúak a községbe mehettek, ahol a régi középkori füredi templom (Szent Margit) volt a reformátusok akkori temploma. 1761-ben kezdték el a fürdÅ‘telepen egy kápolna építését a katolikusoknak. A XIX. század közepére ez szűknek bizonyult. Ezért kezdték el 1841-ben a Kerek-templom építését.) A templom tervét Fruhman Antal gyÅ‘ri építész készítette, aki alapul vette hozzá a római Pantheon képét, és annak kicsinyített mását építette fel igen tetszetÅ‘s formában.

A munka elég lassan haladhatott, hiszen közel öt évig tartott a kis templom felépítése, mivel elfogyott az építésre szánt pénz, az apátságnak kölcsönt kellett felvennie. A templom tetejére a keresztet csak 1844. december 4-én tette fel Hayek Venczel uradalmi ácsmester. A fÅ‘oltár képét Kergling Henrietta készítette, aki a nádor udvarában, mint festÅ‘ tartózkodott. Úgy emlegették, mint Barabás után a Magyarhon legjelesebb művésznÅ‘jét, ami nem volt igaz. A kép azt a jelenetet ábrázolja, midÅ‘n Jézus Krisztus egy pálmafa árnyékában Jákob kútjánál a szamáriai asszonnyal beszélget. Ez utóbbi modellje a családi feljegyzések szerint Szentgyörgyi Horváth Eleonóra volt. A kútjelenet a savanyúvízforrásra, annak áldásos hasznára utal. A kis templom mellékoltára 1862-ben készült. A kupola alatti négy evangélistát Bucher veszprémi festÅ‘ festette meg.
A templomot 1846. június 21-én áldotta meg Bresztyenszky Béla tihanyi apát. A szentbeszédet Vezerle Ignác veszprémi teológia tanár mondta. Az ünnepségen részt vett Deák Ferenc is.

 

1988-ban új orgonát kapott - a régi, elhasználódott harmónium helyett - a templom. Az orgonát Paulusz Frigyes orgonaépítÅ‘ készítette. A kápolna fennállásának 100-ik évfordulójára kívül és belül megújult a templom.

 

A 2000. esztendÅ‘ben új tűzzománc keresztutat kapott a templom, melyet Zoltán GyÅ‘zÅ‘ és Kovács Erzsébet művészházaspár készített el.

tzk01.jpg
tzk02.jpg
tzk03.jpg
tzk04.jpg
tzk05.jpg
tzk06.jpg
tzk07.jpg
tzk08.jpg
tzk09.jpg
tzk10.jpg
tzk11.jpg
tzk12.jpg
tzk13.jpg
tzk14.jpg

KURZE GESCHICHTE VON BALATONFÜRED

​

 

Die älteste Eintragung über Balatonfüred war in der im Jahre 1211 ausgegebenen Urkunde von König Andreas II. vorgekommen. Zu dieser Zeit war Füred der Landbesitz der Tihanyer Benediktinerabtei gewesen. Das heutige Balatonfüred besteht aus fünf Siedlungen: Füred, Papsoka-Siske, Kék, Arács und Magyaré.

​

Diese blühenden Siedlungen waren in der türkischen Zeit völlig zerstört worden. Die katholischen Leute waren geflüchtet, oder waren bei den Kämpfen um der Grenzfestung umgekommen.

​

Nach Jahrhunderten hat Dr. Nándor Rott Bischof von Veszprém am 27. 10. 1918 die Pfarrei neu organisiert. Die Pfarrkirche ist 1926-1927 in neoromanischem Stil von Dr. Franz Luttor und den Gläubigen aufgebaut worden. Sie ist 40 Meter lang, 20 Meter breit, und 10 Meter hoch. Die Türme sind 35 Meter hoch. Sie wurde zu Ehren des Christkönigs konsekriert. Der liturgische Raum wurde 1985 zufolge der Vorschrift des Vatikaner Konzils ausgestaltet.

​

Die schöne Nussholz-Schnitzerei ist die Künstlerische Schöpfung von der Künstlerin Frau Bittsanszky, geb. Judit Kopp. Die Feueremail-Kunstarbeiten hat das Ehepaar GyÅ‘zÅ‘ Zoltán und Erzsébet Kovács angefertigt. Die neuen farbigen Fenster wurden von Attila Mohai verfertigt.

​

 

Die rundformige Kirche (Rundkirche) wurde im 19. Jh. Erbaut und 1846 von dem Tihanyer Abt Béla Bresztyenszky konsekriert. Das Gemälde ihres Hauptaltars hat die Malerin Henrietta Kergling gemalt, es ist ein Abbild des italienischen Malers Annibale Caracci.

Es stellt die Szene aus dem Evangelium dar, wo Jesus sich mit der Frau aus Samarien unterhält.

​

Die Kirche bekam 1988 eine neue Orgel, das Werk von Frigyes Paulusz. 2000 und 2001 bereicherte sich die Kirche mit einem Kreuzweg aus Feueremail, mit den Arbeiten von GyÅ‘zÅ‘ Zoltán und Erzsébet Kovács.

​

 

Auch Balatonarács ist eine alte Siedlung. Bei Ausgrabungen wurden Graben aus der Zeit der Landnahme aufgefunden. Der Name "Arács" ist in einer Urkunde von 1118. zu lesen. Von seiner ersten Kirche wissen wir aus dem Jahre 1373. Vermutlich wurde die heutige Kirche aus dieser mittelalterlichen Kirche im Jahre 1785. ausgestaltet, die zu Ehren der in den Himmel aufgenommenen Jungfrau Maria geweiht wurde. Bei der Erbauung der Kirche spielte Graf Károly Eszterházy (Bischof von Eger), als Kirchenherr eine wesentliche Rolle.

​

 

Gott soll unsere lieben Gäste in unsere Kirchern führen!

​

 

 

THE SHORT HISTORY OF BALATONFÜRED

​

 

The oldest record of Balatonfüred was found in King Andrews the II. document from the year of 1211. On those days Füred have been in possession of the Benedictine order. Todays Füred consist of five settlements: Füred, Papsoka-Siske, Kék and Magyaré.

​

The flourishing settlements were totally destroyed in Hungaries Turkish occupation. The catholics fled or died in the fight of the fortress war.

​

Centuries later in 1918. Dr. Nándor Rott bishop of Veszprém reorganized the Parish. The Parish Church was built with the generosity of the congregation and with its first pastor Dr. Francis Luttor, between 1926-1927. The length of the Church is 40 meter, its width 20 meter, its height 10 meter. The steeples height 35 meter. It was built in neoromanesque style, and is dedicated to Christ the King. The liturgical regulation of the II. Vatican Council took formation in 1985. The walnut carvings are the work of artist Mrs. Billsanszky Kopp Judith. The various burnt enamel work are made by the couple Zoltán GyÅ‘zÅ‘ and Elizabeth Kovács. The new coloured windows Attila Mohay's art.

​

 

The so called Round Church was built in the 19th century. It was blessed by the abbot of Tihany, Béla Bresztyenszky. The altar picture was painted by Henrietta Kerglings and it is the reproduction of the original, painted by Annibale Caracci Italian artist. The picture presents the evangelical scene as Jesus at Jacobs well talking with a samaritan woman. In 1988. the Church got a new organ the make of Paulusz Frigyes. In 2001. became enriched with a burnt enamel Station of the cross, the work of Zoltán GyÅ‘zÅ‘ and Elizabeth Kovács artists.

​

 

Balatonarács is an old settlement. At the excavate site they found old graves from the 9th century. The name as ARACS could he found in an 1118. document. It is known that Arács had its first Church in 1373. Most likely its present Church which has been reconstructed in 1785, has the base of the early middle ages base. The Church is dedicated to the assumption of the blessed Mother. In the establishment earl Carl Eszterházy late bishop of Eger had a great part.

​

 

God welcomes our congregation, our visitors and guests in our Churches always.

bottom of page